Çikolata Aşkı


Vazgeçilmez bitter lezzetini damağınıza bir güzel yaydıktan sonra boğazınızı yakıp geçen bir çikolata için ne düşünürsünüz? Çikolatayı aşka benzetirseniz eğer, pek çok şey söylenebilir sanırım:) Biberli çikolata böyle bir şey. Benim en vazgeçilmez çikolatam oldu. Son nokta diyorum, daha ötesi olamaz herhalde artık!

Son günlerde keyif kahvelerimin yanında azar azar yiyerek tadını çıkardığım bu yaramaz lezzetleri paylaşmak istedim bugün. Bunlar da "zakuska" denilen Bulgaristan kurabiyeleri... Emelciğim getirdi tadayım diye, seveceğimi biliyordu tabii...


Çikolata kaplı bisküvinin tadı da harika........ çikolata kaplı kurabiyenin de.


Bunlar biraz ekleri andırıyor şekil itibariyle. Isırdığınızda ise çikolata ile birleştirilmiş iki yumuşacık (kek kadar yumuşak) kurabiye olduğunu ele veriyor. Kahveyle de tadına doyulmuyor.

Farklı ve yöresel lezzetler keşfetmeye bayılıyorum. Hele bunlar tatlı olursa daha da mutlu oluyorum. Şımarıp hani birileri de Kavala kurabiyesi getirse ne güzel olur diyorum:)

Kış mevsimi böyle yapıyor insanı...

16 yorum var:

sevim kırmacı dedi ki...

yaa ben de istiyorum bunlardannnnnnnn !! insan siteye koyar mı ne kışkırtıcı lezzetler bunlar neyse ye bakalım afiyet olsun :)

ORDAN BURDAN HAYATTAN dedi ki...

ohh ne güzel arkadaş bu böyle tatlı şeyler getirmiş,biz de isteriz ama:)

Esin (Huysuzbalık) dedi ki...

Emel kim, hemen kendisi ile tanışmak istiyorum mümkünse :) Bana da getirsin o muhteşem kurabiyelerden çikolatalardan. :))) Bu arada biberli çikolatayı hayal edemedim. bitteri çok severim ama biber? Bilmiyorum denemek lazım. Sevgiler...

Sibel dedi ki...

Sevimciğim sana da yollasaydık keşke dün kargoyla, bak aklıma sonradan geldi:(( Neyse ben bunu telafi ederim bir şekil:)

Yaseminciğim en iyisi ben sana Emel'in kurabiyelerinden yollayayım sen de bana Neslihan'ın o efsane kekinden yolla:)

Esin, Emel kardeşimin sevgilisi:) Önceki postlardan birindeki patates kazıması da onun ellerinden çıkmıştı. Biberli çikolatanın da tuhaf bir çekiciliği var, gerçekten yemeden bilemiyor insan!
Sevgilerimle...

ayla dedi ki...

biberli çikolata ve aşk...hem acı hem tatlı..hem istenilen hemde acıtan...resimler muhteşem.sevgiler

Zehra dedi ki...

Offff sevgili Sibel...kahve ve Cikolata...asla asla demem...nasil bir keyiftir degilmi? Sevgilerimle...

zehra

zero dedi ki...

Sibelcim Çikolata diye bir film vardır hani, Juliette Binoche'un oynadığı. orda kocasının ilgisizliğinden şikayet eden, hayattan bezmiş bir kadıncağıza bu biberli çikolatalardan ikram eder Binoche. bir parçasını ağzına attığı anda kadının yüzündeki tüm bezginlik çizgileri, mutluluğa doğru yön değiştirir. o filmi izledim izleyeli biberli çikolata tatma fikri hep aklımda bir yerlerde kalmıştır. Lindt'in böyle bir çikolatası olduğunu bilmiyordum. ilk fırsatta deneyeceğim:) belki senin gibi yalnız bir akşamda film keyfi yaparken bir fincan kahve eşliğinde...:)

Sibel dedi ki...

Ayla, aynen tarif ettiğin gibi:) Hem çok lezzetli hem de yakıyor.. Yine de vazgeçilmiyor!

Zehra, hayır denebilir mi hiç? Bu ikisi biraraya gelince en katı diyetçiler bile yelkenleri suya indirir:)

Zerenciğim, ah o film var ya, yüzlerce kez izlesem bıkmam.. Her defasında da onun eşliğinde koca bir paket çikolata tüketirim. Filmde en sevdiğim şey de bahsettiğin gibi kadının kişilere göre çikolata seçip vermesi, sonra da yüzlerindeki tepkiyi izlemesi:) Çok keyiflidir çook..
Sevgilerimle...

Zarpandit :) dedi ki...

chilli....!!!! bayılıyorum ne lezzetli değilmi..ama sunu farkettim çikolata tutkusu olmayan insanlar pek ragbet etmiyor değişik lezzetlere..o biskuviler neydi oyle dur ben tekrar bakayım! :))

kumralada dedi ki...

ilk anda biberli çikolata mı olur diye düşündüm ama aşk benzetmesinden sonra denemeye kesinlikle değer:)

Yılmaz dedi ki...

Ablası süper olmuş bu yazı da, Emel söylemeyi unuttu sana galiba, bu zakuska'yı özel bir teknikle yiyormuşuz, ben üçüncüyü yedikten sonra pişmanlıkla öğrendim. Zakuskanın her iki ucundan da çok hafif dişlerinin ucuyla ısırıyorsun içindeki kurabiyeyi görecek kadar, sonra bir ucunu bardaktaki süte daldırıp diğer ucundan ağzınla pipet gibi sütü zakuskanın içine çekiyorsun. Sütü emen zakuskanın iç kurabiyesi öyle bir yumuşuyor öyle bir tat alıyor ki akıllara zarar.

Allahım sana geliyorum. :)

Bir dahaki sefere söyledim daha fazla birkaç kutu getirecek zakuska'dan.

Sibel dedi ki...

Zarpandit haklısın, ben nerde orjinal bir çikolata görsem tatmak isterim. Yeni çıkan çikolataları market raflarında hep takipteyimdir:))

Kumralada, evet denemeye değer diyorum ben de:)

Oy oy oy.. o nasıl bir yöntemmiş öyle! Hemen denenecek. Her zaman bekleriz gerisini:))

Tijen dedi ki...

Kırmızı acı biber çikolataya ne kadar yakışıyor değil mi Sibel'ciğim? Sık olmasa da güzel bir acı biberli çikolata bulduğumda alıp tadıyorum.

Sibel dedi ki...

Çok yakışıyormuş gerçekten de, çikolataya en aykırı ama uyumlu lezzetin nane olduğunu düşünürdüm, biber de varmış:)
Öptüm ablacım..

nuri özlü dedi ki...

istiklal caddesinda hazzopulo pasajını gectikten sonra ilk sagda klisenin sokağında J'ADORE diye bi mekan var ..acılı sıcak çikolatayı orda içebilirsiniz inanılmaz özenle hazırlıyorlar..sipariş resmen 1 saat sonra felan geliyor ama kesinlikle buna değer.

Sibel dedi ki...

Bilgi için teşekkürler Nuri! Mutlaka deneyeceğim:))