Bir Nefes Memleket...


İple çekiyordum.
Bir fırsat olsa diyordum, gitsem... bir nefes alsam. Telaşsız günlere uyansam. Biraz geçip giden zamanı, bana getirdiklerini ve benden aldıklarını düşünsem... Hayatın yeni sürprizlerine hazırlansam... Hazır olup öyle gelsem şehr-i İstanbul'a. Şimdi değil, biraz uyuduktan sonra karşılaşsam hayatla...Bekleniyordum da.
Özlenmiştim.
Kucaklaştık. Bütün özleyen ve özlenenlerle...

İrem kuş, minik sevecen yürek, daha bir hassas, daha bir sevgi dolu oluyor gitgide. Doyamadık birbirimize! Hem benimle, hem de kucağından hiç indirmediği Caillou bebeğiyle bol bol vakit geçirdi.Anneannesinin sabah erkenden gidip fırından aldığı boyozları kahvaltıda nasıl iştahla yediği görülmeye değerdi. Miniğim, tadını nasıl da çıkarıyor Ege'de geçen çocukluğunun!Karacaotlu peynire ekmek banmak, zeytinyağına ekmek banmak demektir annemin kahvaltısında. Asla eksik olmaz sofradan. En çok özlediklerimden biridir, en has tulumdan bile daha aromalı olan bu peynir.


Bembeyaz, köy tereyağı.
Aynen bu renkte...
Ekmeğe sürer sürmez, ilk lokmayı ısırır ısırmaz eriyip kayboluveriyor. Sütten farkı yok bence... Pazardan alıyor annem onu. Evinde kendi elleriyle yapan teyzelerden.Annem usulü yumurta.
Teflon tavayı hafifçe yağlayıp tulum peyniri dilimlerini diziyorsunuz. Tavanın tabanını kaplayacak kadar peynir olmalı. Kızaracak peynirler ama erimeyecek. Sonra ters çeviriyorsunuz, arkaları da kızarırken üzerine yumurtalarınızı kırıyorsunuz. Canınız kaç tane isterse... Karıştırmayın fazla, biraz dağılsın yeter. Kırmızı biber, pul biber, ne severseniz ekleyin. Soğutmadan servis yapın, hatta ılımasına bile izin vermeyin ki peynirler sertleşmesin. Bunu yiyen sevgilim, elimden nice güzel omlet yemiş olan sevgilim aynen şöyle dedi: "Sen hiç bana böyle yumurta yapmıyorsun!"

Yarın organik pazardan yumurta alınca, buzdolabındaki Ayvalık tulumları tükenmeden yapacağıma söz veriyorum. Mesela bu hafta sonu.Arife günü lokma dökmüş Nazike teyzem.
Getirdi bize de.
Peynirle, çayla... Veya pudra şekeriyle, balla... Her şekilde bayılırım.


Ege yolculuğunun bu kadarla kalmadığını tahmin ediyorsunuzdur.
Devamı sonraki yazıda...


13 yorum var:

Papatya dedi ki...

Sibelcigim, hic boyle bir kahvaltı yapmamısım ben seni okurken farkettim ne kayıp degil mi? Pek özendim afiyet seker olsun, Ege anıları daim olsun:)
Sevgiler,

pisikopati dedi ki...

İstediğim kiloya gelene kadar seni okumayacağım bu ne ya:)))

Şakası bir yana tulumlu yumurta tez vakitte yapılacak bizde de:)

Mim yanıtın da çok güzel olmuş, bilmediğim bir yazar ve kitap tanımış oldum sayende. Henüz okumamış olsam da yazarın tezini rahatlıkla kabul ediyorum. Depresyonda olmadığımız anlarda bile hayatın günlük seyri içinde çok hızla depresif ve melankolik bir ruh haline bürünebiliyoruz biz kadınlar.

zero dedi ki...

Kendimden geçtim, yutkundum, gülümsedim, o portakal ağacının kokusunu hissettim. Ege'nin havasına karışmışınız ne kadar güzel...

Murakami ve sen birbirinizin dilinden çok iyii anlayacaksınız hiç şüphem yok:) sevgiler

Sibel dedi ki...

Kayıp değil Zeynepciğim, hemen telafi edebilirsin:) güzel bir tulum ve organik yumurta bulabilirsen tadından yenmez.

Özlemciğim kilo verme çabanı sabote etmek istemem:) Ama Pazar kahvaltısında ufacık bir kaçamak için neden olmasın derim:)

Zerenciğim, bana da öyle geliyor. Çok akıcı bir dili de var üstelik, kafamın son derece dolu olduğu şu günlerde böyle bir kitaba gerçekten ihtiyacım var...
Sevgilerimle...

Keyf-i Mekan (Nazife) dedi ki...

Sibelciğim ne güzel anlatmışsın. Kahvaltınıza bayıldım ayrıca, zeytinyağlı lora ve tulumlu yumurtaya.. Ben de en kısa zamanda yapacağım. Yarın annem ameliyat olacak bende akşama tekrar memleketimde olacağım. Bu sefer sağlık için orada olmam beni hüzünlendiriyor. (mimi döndüğümde yazacağım).Sevgilerimle...

YILDIZLI DENEMELER dedi ki...

Merhaba,

Hepsi güzel ama tulumlu yumurta daha da güzel görünüyor.Annenin ellerine sağlık.Her şey gönlünce olsun.

Melahat/İzmir

Sibel dedi ki...

Nazifeciğim, umarım çabucak sağlığına kavuşur annen. Geçmiş olsun canım.

Melahat, tulumlu yumurtayı yaptım hafta sonu. Ve anladım ki Ayvalık tulumu kızartmaya uygun değilmiş:)) İzmir tulumu ile denenmeli.
Sevgilerimle...

Deli Anne dedi ki...

İçim giderek ve nefesim açılarak okudum her bir satırı. Ve elbetet onlara eşlik eden güzelim fotoğraflarınızı. Hiç yaşamadım Ege'de ama sayenizde bir kez daha olmak istedim orda, hatta küçük bir ege kasabasında..

Sibel dedi ki...

Dilerim olmak istediğimiz yerde oluruz günün birinde. Ege'de nefes almak hepimizin hayali sanırım:)
Sevgilerimle...

Oglak Kizlari dedi ki...

Sibel im,

Yemin ederim ağzımın suyu akarak okudum tüm yazıyı. Kesin bir Aydın günü yapıp Nimet anne ye çat kapı uğrayacağim bi gün. Bizim kızı görünce bizi kapıdan çevirmez nasılsa.

Öperim.
Pervazsız anne Çiğdem

Sibel dedi ki...

Çiğdemcim kesinlikle geri çevirmez:) İrem de var zaten, iki kız pek iyi anlaşırlar eminim. Siz de sohbet eder nefis yemekler yersiniz:) Valla ne güzel olur.
Sevgilerimle...

Limon çiçekleri dedi ki...

Aman Allahım ne kadar güzel görüntüler bunlar böyle,sıcacık..

isoon dedi ki...

yumurtalar süper görünüyo, deniycem mutlaka, sevgiler...